شستن لباس ها کار سختی نیست. با این حال، هنگامی که “باید ها” و “نباید ها” در مورد روش های مناسب شستن پارچه ها مطرح می‌شود ممکن است همه چیز کمی گیج کننده باشد. به عنوان یک قاعده کلی، همیشه دما و دستورالعمل های شستشو را روی برچسب لباس بخوانید و رعایت کنید تا لباس های خود را در بهترین حالت نگه دارید.
اگرچه ماشین های لباسشویی اتوماتیک و خشک کن ها بسیاری از مشکلات را برطرف کرده اند، اما هنوز کسی باید لباس ها را بر اساس رنگ را مرتب کند، آن ها را در ماشین لباسشویی بگذارد، مواد شوینده و دمای آب را انتخاب کند، و پس از آبگیری لباس ها در خشک کن، آن ها را تا و جمع کند.
پارچه های متفاوت و دستورالعمل‌های نگهداری ویژه، می تواند کار را پیچیده تر کند.
در این مقاله، ما دستورالعمل ها و نکاتی را در مورد نحوه مراقبت از لباس های دوخته شده از پارچه هایی با الیاف طبیعی، از جمله پنبه و کتان، ابریشم و پشم ارائه می دهیم.

پنبه

برای پارچه‌های پنبه‌ای کار را به ماشین ها بسپارید.
قبل از خرید، نحوه شستشو را از فروشنده بپرسید.
پارچه های پنبه ای قوی، ماندگار و جاذب آب هستند و اگر در نخ آن از الیاف مصنوعی استفاده نشده باشد، غالبا به راحتی چروک می شوند و با اتو کشی به راحتی چروکشان باز می شود.
پارچه های پنبه ای را با ماشین لباسشویی و خشک کن با استفاده از دمای آب سرد یا ولرم و یک شوینده ملایم بشویید.
در صورتی که لباس پنبه سفید رنگ باشد، می توان برای شستشو آن از سفید کننده نیز استفاده کرد؛ اما استفاده بیش از مقدار توصیه شده از سفید کننده می تواند به الیاف آسیب برساند.
از نرم کننده پارچه نیز می توانید برای لطافت بیش تر و کاهش چین و چروک پارچه های پنبه ای استفاده کنید.
برای گرفتن بهترین نتیجه، لباس های پنبه ای را با درجه ملایم اتو بخار اتو بزنید.

کتان

پارچه کتان که همان الیاف پنبه با تار و پود ضخیم تر و منسجم تر است و به راحتی چروک می شود. بسیاری از تولیدکنندگان برای غلبه بر این مشکل از ترکیب نخ پنبه و پلی استر استفاده می کنند تا حدالامکان خاصیت چروک پذیری کاهش یابد. کتان خالص، جاذب رطوبت و راحت است؛ اما درزها، در امتداد چین ها یا لبه های تمام شده لباس می تواند پس از مدتی بر اثر فشار دچار گسستگی شود. به همین خاطر اکثر لباس های پنبه ای و کتان تا حدودی آزاد هستند.
پارچه کتان را با ماشین لباسشویی و خشک کن بشویید. یک شوینده همه منظوره ملایم بهترین عامل پاک کننده است.
از سفید کننده کلر می توان بر روی کتان سفید، مطابق با مقدار توصیه شده توسط سازنده استفاده کرد.
در حالی که پارچه هنوز کمی مرطوب است، با اتوی داغ اتو کنید و یا از اتوی بخار استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

ابریشم

پوشیدن ابریشم بسیار لذت بخش است، اما به مراقبت خاصی احتیاج دارد. در هنگام شستشو لباس های ابریشمی با توجه به علامت های شستشو، می توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد یا شستشوی دستی انجام داد.
قبل از شستشو همیشه گوشه ای از پارچه را آزمایش کنید. برخی از ابریشم های رنگ شده، در صورتی که به نحو صحیح رنگرزی نشده باشند، رنگشان پخش می‌شود.
برای شستن از شامپوی ملایم حاوی پروتئین و آب گرم یا سرد استفاده کنید. پروتئین موجود در شامپو، پروتئین موجود در ابریشم را تغذیه می کند.
شستشوی ابریشم قابل شستشو را به آرامی انجام دهید و هرگز آن را نچلانید. ابریشم را زیر نور مستقیم خورشید آویزان کنید تا خشک شود.
زمانی که ابریشم هنوز مرطوب است با اتوی گرم (زیر 275 درجه) اتو کنید یا از اتو بخار استفاده کنید.

پشم

پارچه پشمی بسیار انعطاف پذیر و جاذب رطوبت است و چین و چروک ها نمی پذیرد؛ اما اگر در معرض حرارت قرار بگیرد، کوچک و کدر می شود. پشم در پارچه های بافتنی محبوب است. بافت پارچه های پشمی بسته به ضخامت و شکل نخ و نوع بافت، از یک پیراهن پشمی خوب تا موهر و نمد متغیر است.
پشم ها (به جز نمد) همیشه باید به خشک شویی منتقل شوند مگر اینکه به طور خاص علامت “قابل شستشو” داشته باشد.
اگر لباس قابل شستشو است، قبل از شروع فرآیند شستشو، اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد. فقط از آب سرد و یک چرخش ملایم استفاده کنید.
برای جلوگیری از کشیدگی، هنگام پهن شدن پشم ها، آن‌ها را با دقت پهن کنید. برای از بین بردن رطوبت اضافی، آن را روی یک حوله پهن کنید، سپس آن را روی یک سطح صاف خشک کنید.
نمد با استفاده از یک اسفنج نسبتا خشک آغشته به مواد شوینده، تمیز می‌شود.
الیاف پشمی را تنها در صورتی با خشک کن خشک کنید که دستورالعمل سازنده آن را توصیه کرده باشد.
پشم را با اتوی داغ و با استفاده از بخار زیاد اتو کنید. اجازه دهید لباس پشمی قبل از اتو کردن کاملاً خشک شود.

الیاف طبیعی
الیاف طبیعی

نکاتی در مورد جدا سازی لباس های پیش از شستشو

به یاد داشته باشید که لباس های خود را بر اساس 4 معیار اصلی طبقه بندی کنید:

مرتب سازی بر اساس رنگ

سفید، تیره و رنگی را در صورت پخش شدن رنگ ها جدا کنید. لباس‌های روشن تر، می توانند رنگ‌های تیره تر را به خود بگیرند.

مرتب سازی بر اساس نوع پارچه

پارچه های ظریف یا سبک را از پارچه های سخت تر و سنگین تر جدا کنید. همچنین مواردی که پرز تولید می کنند مانند حوله ها باید جداگانه شسته شوند.

مرتب سازی بر اساس میزان آلودگی

اقلام بسیار کثیف باید از اجسام کمی آلوده جدا شوند تا با شوینده های قوی تر حاوی آنزیم شستشو شوند.

مرتب سازی بر اساس اندازه

ترکیب اقلام کوچک و بزرگ با هم باعث می شود لباس ها آزادتر حرکت کنند و در نتیجه شستشوی بهتر انجام شود.

نکته‌ای در مورد شستن لباس با ماشین لباسشویی

زیپ ها و سایر بست ها را ببندید تا از گیر افتادن لباس ها در هم جلوگیری شود. همچنین بهتر است لکه ها و مناطق بسیار آلوده را از قبل شسته شوند.

نحوه انتخاب و استفاده از محصولات لباسشویی

مواد شوینده به دو صورت پودری و مایع در دسترس هستند و هر دو نوع می توانند “عمومی” و یا “سبک” باشند. مواد شوینده پودری همه کاره و سنگین، کار نظافت بیشتر لباس ها را به خوبی انجام می دهد و برای اغلب پارچه های قابل شستشو مناسب است. از شوینده های مایع ملایم نیز می توان برای مصرف عمومی لباسشویی استفاده کرد. مواد شوینده مایع حتی در آب سرد به راحتی حل می شوند و مخصوصاً برای لباس های بافته شده از الیاف طبیعی بسیار مناسب هستند.
دستورالعمل های روی بسته شوینده را دنبال کنید؛ اما در کل به خاطر داشته باشید: میزان کثیفی روی لباس (خاک بیشتر = مواد شوینده بیشتر)، میزان لباس های شسته شده (لباس بیشتر = مواد شوینده بیشتر)، ظرفیت ماشین لباسشویی (ماشین لباسشویی بزرگتر = مواد شوینده بیشتر) و نوع آب منطقه شما (آب سخت تر = شوینده بیشتر).