هماطور که می‌دانید مد همیشه در حال تغییر است، اما چیزی که باقی می ماند ایده لباس پوشیدن با رنگ‌های فصلی است. رنگ‌های فصلی رنگ‌هایی هستند که سایه هایی را که در چهار فصل طبیعت دیده می شود را منعکس می کنند. هر فصل دارای مجموعه ای از رنگ‌های سنتی خاص خود است که معمولاً با آن مرتبط است و همچنین رنگ‌های فصلی گذرا، که بر اساس مد سال در نظر گرفته می شوند.

نمودار رنگ‌ها

انتخاب رنگ برای لباس‌ها بر اساس رنگ‌هایی است که بر اساس برخی از سیستم‌هایی که به راحتی به خاطر سپرده می شوند، مانند فصول طبیعت، گروه بندی می شوند. رنگ‌ لباس‌های زمستانی و بهاری همانطور که گفتیم واضح و روشن توصیف می‌شوند، در حالی که در تابستان و پاییز از رنگ‌ها خنثی استفاده می‌کنیم. رنگ‌های زمستانی و تابستانی سرد هستند؛ رنگ‌های بهاری و پاییزی گرم هستند.

رنگ‌ها بر اساس رنگ‌های گرم یا سرد طبقه بندی می‌کند که شامل همه رنگ‌ها، مقادیر و شدتهای اصلی هستند.

گرم و سرد

رنگ‌های گرم اغلب با رنگ‌های خاموش مانند آجر یا قرمز نارنجی یا قهوه‌ای طلایی همراه هستند و به نظر می رسد تاثیر رنگ های سرد را کاهش می دهند. رنگ‌های سرد با هوا، کوه‌ها و آب همراه است و ممکن است ظاهر فاصله، عمق، سایه، خنکی و سبکی را نشان دهد.

رنگهای گرم ، مقادیر روشن و رنگهای اشباع شده مانند نارنجی روشن یا صورتی تکان دهنده می تواند بلند یا پر سر و صدا به نظر برسد. رنگهای سرد، تیره یا در مقایسه با آنها بی صدا هستند.

رنگهایی که به صورت جداگانه مشاهده می شوند می توانند یک تصویر پس زمینه ایجاد کنند و این بر رنگ‌های بدن تأثیر می گذارد. وقتی بیننده روی سطح لباس تمرکز می کند و سپس به صورت نگاه می کند، به نظر می رسد که رنگ پوست مکمل رنگ لباس را به خود می گیرد.

هنگامی که رنگ‌ها به صورت جداگانه با سیاه یا سفید از هم جدا می شوند، هم شخصیت واحد و هم کنش آن‌ها تا حدودی سرکوب می شود. رنگ مشکی باعث می شود رنگ های مجاور روشن تر و درخشان تر به نظر برسند.

الیاف طبیعی
الیاف طبیعی

فصل بهار

رنگ‌های فصل بهار بسیار شبیه به خود این فصل است، رنگ‌های روشن و دلپذیر که از نسخه‌های پاستلی رنگ‌های رنگین کمان تشکیل شده اند. رنگ‌های فصل بهار با الهام از ذوب برف که اولین شکوفه‌های فصل و رنگ‌های سنتی عید پاک را به ارمغان می آورد همراه است و شامل موارد زیر می‌شود:

 1. هلویی
 2. صورتی ملایم
 3. سبز نعناعی
 4. آبی کمرنگ
 5. کرم رنگ
 6. خاکستری روشن
 7. زرد ملایم
 8. سبز بهاری
 9. بنفش اسطوخودوس

تابستان

رنگ‌های تابستانی همه مربوط به رنگ‌های پر جنب و جوش، غنی و پررنگ است که از نور خورشید، اقیانوس و شکوفه های تابستانی الهام می‌گیرد. با در آغوش گرفتن این رنگ‌های جسورانه زیر نور آفتاب جذابیت خود را چندبرابر کنید، اما فراموش نکنید که از رنگ سفید بیشتر استفاده کنید، سفید “رنگ” رسمی فصل گرم تابستان است. بهترین گزینه های شما برای رنگ های تابستانی عبارتند از:

 1. زرد لیمویی
 2. آب نباتی قرمز
 3. پرتقالی
 4. صورتی پررنگ
 5. فیروزه
 6. آبی سلطنتی

پاییز

رنگ‌های پاییزی با تغییر رنگ برگ‌ها و طبیعت همراه هستند. روند انتخاب رنگ در پاییز همراه با رنگ‌های غنی پاییز، با تغییر رنگ برگ‌ها و تغییر رنگ به رنگ خاکستری و کرم زمستان، به سمت رنگ‌های خنثی تر حرکت می کند. در اینجا تعدادی از رنگ‌های اصلی پاییز را آورده‌ایم:

 1. زرد خردلی
 2. رنگ نارنجی سوخته
 3. سبز یشمی
 4. رنگ های تیره بنفش
 5. خنثی ها مانند کرم و همه سایه های خاکستری و سیاه هستند

زمستان

در طبیعت، زمستان نشانه عدم وجود رنگ است. برگ‌های آتشین پاییز با درختان برهنه جایگزین می شوند و برف زمین را می پوشاند. به همین ترتیب، رنگ‌های فصلی سنتی برای زمستان خنثی هستند و با نگین‌ها یا دکمه هایی که نمایانگر ماهیت جشن تعطیلات کریسمس هستند مشخص می‌شود. رنگ‌های فصلی زمستانی عبارتند از:

 1. کرم رنگ
 2. سایه های قهوه ای
 3. سیاه
 4. خاکستری متوسط ​​تا تیره
 5. قرمز یاقوتی عمیق
 6. بنفش تیره
 7. زمرد سبز
 8. آبی کبود

رنگ های فصلی را در کمد لباس خود داشته باشید

علاوه بر این رنگ‌های استاندارد فصلی، طیف وسیعی از رنگ‌های مرسوم مد روز نیز وجود دارد. این رنگ ها سال به سال متفاوت بوده و تحت تأثیر رنگ پنتون سال و همچنین رنگ هایی است که در برندهای فعلی در نیویورک و هفته بین المللی مد نشان داده می شوند. گاهی اوقات رنگ مرسوم و پرطرفدار فعلی، رنگ‌های سنتی فصلی را کاملاً تغییر می‌دهد، مانند چند سال قبل که استفاده از رنگ های نئون براق در بهار رواج یافت.

از آنجایی که تن پوش‌های الیاف طبیعی سال به سال در رنگ‌های جدید و مد روز تولید می‌شوند، ایجاد یک کمد لباس با رنگ های فصلی سنتی، می‌تواند جذاب و کاربردی باشد. رنگ‌های فصلی مرسوم را می‌توانید از طریق لوازم جانبی مانند جواهرات، کفش، کیف پول، روسری، عینک آفتابی و یک یا دو قطعه لباس که می توانید بپوشید.